این روزها انواع محافظ های صفحه با شکل و شمایل های تقریبا یکسان در بازار وجود دارد اما آیا می توان به همه اعتماد کرد؟ آیا در بازاری که معنی سود و سودجویی همسان شده است می توان معیاری برای دریافت واقعیات جستجو کرد؟ در این مقاله سعی داریم بعضی از تفاوت های انواع محافظ های صفحه را بیان کنیم که شاید از دید شما پنهان باشد.

*برند ورقدر تولید محافظ صفحه، مهم ترین عامل، ورق محافظ است. بهترین ورق موجود در بازار ایران و تقریبا جهان ورقی آلمانی است به نام ایوونیک. این ورق بسیار گران است و به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای تولید محافظ صفحه نیست و عاملی دیگر که این گزینه را در ساخت محافظ صفحه تلویزیون جدی مطرح نمی کند این است که تفاوت کیفیت این ورق با ورق های گرید های پایینتر محسوس نیست و این تفاوت در قطرهای استثنایی و برای پروژه های عظیم مثل آکواریوم های عظیم معنی پیدا می کند که ضریب شکست نور و مقاومت ایستایی در برابر فشارهای دایم عاملی حیاتی محسوب می شود. اما در گریدها ی پایین تر یکی از بهترین کشور های تولید کننده ورق های آکریلیک یا پلی متیل متا آکریلات در حوزه آسیا، تایوان است. توجه داشته باشید که لزوما تمام ورق هایی که تایوانی هستند از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. تعدای از ورق ها که در ایران امتحان پس داده اند و کیفیتشان مورد تایید است عبارتند از  چوچن- یرلانگ - سامی پکس . جالب اینجاست که انواع تقلبی این ورق ها هم در بازار موجودند و گاها با قیمت ورق های اصلی به فروش می رسند. روی پشت و روی محافظ کاوری کاغذی چسبانده شده است که دو لایه است. لایه رویی کاغذی و زیر آن یک لایه پلاستیک وجود دارد. برند ورق، روی این کاور چاپ می شود. پس دقت کنید که در ساخت این محافظ از چه ورقی استفاده شده است. سعی کنید از منابع مطمئن محافظ صفحه را خریداری کنید. از خریداری محافظ صفحه هایی که کاور و روکشی پلاستیکی دارند و یا با سلفون پوشانده شده اند پرهیز کنید. همچنین از ورق هایی که شناسنامه ندارند نیز دوری کنید. این ورق ها از مواد بازیافتی تولید می شود که عمدتا از پاکستان وارد می شوند. ورق های چینی در رتبه بعدی کیفیت قرار می گیرند البته باز هم لازم به ذکر است که نه همه ی چینی ها.

*ضخامت ورق

عاملی دیگر در تفاوت بین محافظ های صفحه تلویزیون ضخامت ورق است. استاندارد ترین ضخامت برای محافظ صفحه 2.8 میلیمتر است. قطر های 2.5 و 2 و 1.5 میلیمتر هم در بازار موجود هستند اما پاسخگوی ضربات ناشی از پرتاب اشیا و وسایل معمول نیستند. هرچه بر اینچ تلویزیون افزوده شود مسلما باید مقاومت بیشتری از محافظ انتظار داشت. محافظ تلویزیون 55 اینچ با ضخامت 2 میلیمتر تقریبا بی اثر است.