توجه داشته باشید که مطالب زیر مربوط به محافظ صفحه با کیفیت استاندارد و بین المللی است و نه هر محافظی که تنها نام محافظ صفحه را یدک می کشد.

چرا قیمت محافظ صفحه تلویزیون در کشور بالاست؟ این سوالی است که بسیاری  مطرح می‌کنند و گاهی با تعجب پرسیده می شود که محافظ صفحه تلویزیون مگر بیش  از یک طلق پلاستیکی است چرا قیمتش حتی از شیشه هم بالاتر است؟  

در پاسخ باید دانسته شود که ماده ی اولیه محافظ صفحه دارای ویژگی های خاصی  است که هیچ متریال دیگری واجد این ویژگی ها نیست. نگاه عموم به طلق نگاهی  بسیار کلی و فاقد جزئیات است. به راستی هم نمی‌توان توقع داشت که مردم  درباره تولید یک ماده شیمیایی چندان سررشته داشته باشند. این مقاله برای  کسانی نگاشته شده است که خواهان نگاهی جزئی تر و موشکافانه تر به محافظ  صفحه تلویزیون هستند. فرایند ساخت و تولید  شیت های PMMA تولید بسیار تخصصی  و سخت می‌باشد و تولید آن در مقیاس صنعتی و حتی آزمایشگاهی تجهیزات و  امکانات بسیاری را طلب می‌کند. تولید مواد اولیه این شرکت ها در انحصار چند  شرکت بزرگ مانند اوونیک آلمان و میتسوبیشی ژاپن و چند شرکت معظم دیگر است و  آنها هستند که قیمت را مشخص می کند که صد البته قیمت هایی که مطرح می‌شود بی حساب و کتاب نیست. 

  چرا؟

 تولید منومر متیل متاکریلات از برهمکنش چند ماده اولیه و نیز تحت شرایط  فشار و کاتالیزور و دمای خاصی است که هزینه‌های تولید این منومر را بالا می برد. با وجود قیمت بالای این منومر که نهایتاً به تولید پلیمر مربوط به  ساخت شیت ها می انجامد ویژگی های منحصر به فرد آن از جمله شفافیت و  درخشندگی و همینطور مقاومت در برابر اشعه خورشید و مقاومت در برابر عبور  یووی همینطور دانسیته خاص این پلیمر که سبب شده است که استفاده از این  پلیمر روز به روز افزایش پیدا کند. قیمت بستگی به تولید مواد اولیه دارد.  به عنوان مثال 2 سال پیش از این مقاله یعنی در سال 2015 شرکت های تولید کننده منابع در جهت بهبود وضعیت زیست محیطی در تولید مربوط به بازسازی و  بازآرایی کارخانه تولید شدند که مسلماً این هزینه می بایست از سمت  مصرف‌کننده ها تامین شود. بنابراین در سال ۲۰۱۶ قیمت ها افزایش پیدا کرد.  بله ما هم واقفیم که قیمت‌های محافظ‌ صفحه بالاست اما این محصول از ورق وارداتی تولید می شود و تمام آن بسته به قیمت جهانی دارد و چیزی نیست که بتوانیم در آن دخل  و تصرف خاصی داشته باشیم. البته تکنولوژی تولید پلیمر و نیز استفاده و یا  عدم استفاده از مواد اولیه دسته اول یا Fresh نیز در افزایش و یا کاهش قیمت  تمام شده شیت تاثیر دارد. نکته دیگری که در کشور ما بسیار حائز اهمیت است  تورم و کاهش ارزش پول ما نسبت به ارزهای جهانی است. چند سالی است که تولید  شیت از لحاظ قیمت دارای ثبات و یا حتی کاهشی است و  نوسانات بسیار جزئی را  شاهد بوده است اما کاهش ارزش پول ملی ما باعث شده است که قدرت خرید ما  پایین‌تر بیاید و در نتیجه نتوانیم ارزش منابع مالی خود را با کالاها در  تعادل نگه داریم. امیدواریم که ارزش پول ملی بالا برود و در نهایت قیمت  کالاها پایین‌تر بیاید و مردم ما به راحتی بتوانند وسایل و اشیای مورد نیاز  خود را تامین کنند.